از  واژینیسموس به عنوان نوعی اختلال در عضلات کف لگن یاد می‎شود. در این حالت این عضلات دچار اسپاسم غیرطبیعی خواهند شد، یعنی ماهیچه‌ها به طور غیر ارادی سفت می‌شوند.

این بیماری تحت عنوان تنگی واژن نیز شناخته شده است.  در این حالت ورود تامپون، آلت تناسلی مرد یا اسپکولوم  به داخل واژن با درد یا حتی غیرممکن خواهد بود.در واقع از این اختلال به عنوان یکی از دلایل اصلی دخول ناموفق یاد می‌شود.البته این عارضه سبب نمی‌شود تا فرد از سایر لذت‌های جنسی محروم شود.

متخصصان بر این باور هستند که انقباض عضلات کف لگن، نوعی شیوه تدافعی بدن برای جلوگیری از ورود هر چیزی به داخل واژن است.  شایع‌ترین گروه عضلانی تحت تأثیر گروه عضلانی pubococcygeus (PC) است. این عضلات در دفع ادرار و مدفوع ، مقاربت، ارگاسم و زایمان نقش دارند.

واژینیموس چیست؟

در بروز این عارضه شما اصلا هیچ تقصیری ندارید و نباید بابت آن شرمنده باشید. به طور دقیق نمی‌توان گفت چه تعداد زن، از این بیماری رنج می‎برند. بسیاری از آنها، نسبت به بیان این موضوع شرم داشته و از مراجعه به پزشک خودداری می‎کنند.

اگر به این بیماری مبتلا هستید، به پزشک مراجعه کنید تا راه‌حل مناسبی برای درمان به شما پیشنهاد کند. شرمنده چیزی نباشید که در بروز آن هیچ دخالتی ندارید.

با انواع آن آشنا شوید

برای واژینیسموس دو حالت مختلف در نظر گرفته می‎شود:

در نوع اولیه، واژن در برابر هر شی نفوذی به داخل خود، واکنش نشان داده و از دخول آن جلوگیری خواهد کرد. در این حالت هیچ چیزی وارد آن نشده است.

در نوع ثانویه، دخول به واژن در گذشته انجام شده است و در طی آن فرد یک رابطه جنسی موفق و بدون درد را تجربه کرده است. اما بعدها، عضلات کف لگن به ورود هر شی حساس شده و از خود واکنش نشان می‌دهند. در این حالت گفته می‎شود، فرد به نوع اکتسابی بیماری مبتلا شده است.

واژینیموس در زنان یائسه

برخی از زنان پس از یائسگی دچار واژینیسموس می‌شوند. در این حالت سطح استروژن، مواد مرطوب کننده و لغزنده  و قابلیت ارتجاعی واژن کاهش خواهد یافت و مخاط واژن دچار آتروفی میشوند.

این امر سبب می‌شود تا آنها رابطه جنسی دردناکی را تجربه کنند. به همین دلیل نسبت به برقراری آن از خود تمایلی نشان نخواهند داد. همچنین می‌توان گفت، این امر منجر به ترس خواهد شد.

در این حالت بدن به طور طبیعی و برای مقابله با آن، اقدام به سفت کردن عضلات خواهد کرد.

حتما بخوانید   9علامت مهم سرطان رحم

گاهی اوقات نیز عواملی مانند جراحی، ضربه و یا پرتو درمانی نیز زمینه را برای بروز واژینیسموس اکتسابی فراهم خواهند کرد. برخی زنان، که در طول زندگی خود قربانی تجاوز یا آزار  جنسی نیز شده‌اند، ممکن است به این اختلال دچار شوند.

در این حالت ترس و اضطراب به عنوان شیوه دفاعی بدن، عضلات را برای جلوگیری از دخول ناخواسته، منقبض می‌کنند. این حالت ممکن است در سال‎های بعد از آن نیز همچنان همراه فرد باشد.

علت واژینیموس چیست؟

علت بروز واژینیسموس چیست؟

پزشکان دقیقاً نمی‎دانند علت بروز واژینیسموس چیست و چرا برخی از زنان به آن مبتلا هستند. بخصوص آن دسته از زنانی که در شرایط عادی زندگی کرده و هرگز به زور وارد یک رابطه جنسی ناخواسته نشده‎ اند.

متخصصان می‎دانند که این عارضه با ترس و رابطه جنسی همراه است. اما نمی‎دانند کدامیک زودتر بروز کرده است. اول فرد به این بیماری مبتلا شده و سپس دچار ترس و اضطراب شده است و یا اول، با استرس مواجه شده و سپس به این بیماری؟

با این حال متخصصان معتقدند که عوامل زیر در بروز این عارضه دخیل هستند:

  • داشتن رابطه جنسی دردناک در گذشته
  • مشکلات عاطفی
  • تجاوز یا آزار جنسی
  • تصور نادرست از رابطه جنسی
اگر هرکدام از علائم واژینیسموس را دارید یا مطمئن نیستید با ۰۹۰۱۴۶۳۷۶۰۰ تماس گرفته و از دکتر غلامپور مشاوره بگیرید
نشانه های واژینیموس چیست؟

 با علائم این بیماری آشنا شوید

انقباض غیرارادی عضلات واژن از علائم اصلی واژینیسموس است، اما شدت آن در زنان متفاوت خواهد بود. با این حال در همه موارد، سفت شدن عضلات واژن نفوذ را دشوار یا غیرممکن می‌کند. این امر در کاهش میل جنسی زنان بسیار موثر است.

داشتن رابطه جنسی دردناک نیز از علائم این بیماری است. در این حالت دخول به طور کامل اتفاق نخواهد افتاد.

حتما بخوانید   قاعدگی یا پریود چیست؟

این امر سبب می‎شود تا رابطه با سوزش نیز همراه باشد. شدت درد به حدی است که تحمل آن برای فرد غیرممکن است. معمولا با توقف رابطه و خارج کردن آلت تناسلی، درد به تدریج کاهش خواهد یافت. برخی دیگر نیز پس از آن همچنان درد  خواهند داشت.

علائم و نشانه های واژینیموس

علائم این بیماری را می‌توان به طور خلاصه اینگونه بیان کرد:

  • عدم نفوذ جسم خارجی به داخل واژن ( تامپون، آلت تناسلی و ابزارهای پزشکی)
  • درد در ابتدا و یا حین رابطه جنسی و پس از آن. این امر منجر به بروز استرس نیز خواهد شد.
  • کاهش میل جنسی

همه این موارد به صورت غیر ارادی رخ خواهد داد و بیمار در بروز آنها هیچ دخالتی نخواهد داشت.

واژینیسموس چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص واژینیسموس معمولا با شرح حالی که پزشک از شما می‌گیرد، انجام خواهد شد. در طی آن متخصص ممکن است سوالات زیر را از شما بپرسد:

اولین بار چه زمانی متوجه این مشکل شدید؟

این عارضه هر چند وقت یکبار برای شما اتفاق می‌افتد؟

فکر می‌کنید شرایط خاصی در تحریک و بروز آن دخالت دارد؟

رابطه جنسی شما به چه شکلی است؟ آیا در طول آن ضربه و آسیبی دریافت کرده‎اید؟ آیا تاکنون مورد تجاوز قرار گرفته‎اید؟ در این رابطه بهتر است با پزشک صادق باشید  و اگر مشکلی در این زمینه دارید، حتما با او در میان بگذارید.

این امر سبب می‎شود تا روند، درمان بهتر پیش رود. از بیان هیچ موضوعی طفره نروید و به طور واضح و روشن با پزشک صحبت کنید. باور داشته باشید، هیچ تقصیری متوجه شما نخواهد بود.

اگر مورد تجاوز و یا رابطه خشن قرار گرفته‎اید، باید سعی کنید دوباره به زندگی بازگردید. در این شرایط حتما برگشتن به زندگی سخت است، اما مطمئن باشید، غیر ممکن نیست. فقط باید بیشتر از دیگران تلاش کنید.

درمان واژینیموس درکرج

پس از گرفتن شرح حال، پزشک حتما اقدام به معاینه لگنی خواهد کرد. در این حالت نیز بیمار با ترس و استرس مواجه خواهد شد، به همین دلیل شاید معاینه لگنی به راحتی انجام نشود، چرا که انقباضات عضلات کف لگن وجود خواهد داشت.

پزشک موقعیت‌های مختلفی را برای این منظور پیشنهاد خواهد کرد. قبل از آن، به طور کامل به بیمار در مورد اقدامات خود توضیح داده خواهد شد تا به لحاظ روحی آماده شود. از بین بردن استرس و ترس، بخشی از روند درمانی است. در طی این معاینه، متخصص سعی می‌کند تا وجود هرگونه زخم و یاعفونت را تشخیص دهد.

چگونه درمان می شود؟

برای درمان واژینیسموس معمولا به سه فاکتور اصلی توجه می‎شود:

آشنایی با آناتومی دستگاه تناسلی

  • کنترل احساسات و ریلکسیشن
  • تمرینات عضلات کف لگن ( کگل ) و تمریناتی که به مرور دخول را ممکن می‎سازنند

سایر درمانهایی که برای واژینیسموس بکار برده میشود عبارتند از :

مشاوره با سکس تراپیست

فیزیوتراپی عضلات کف لگن  و  بیوفیدبک

  • تزریق بوتاکس

اگر مشکل صرفا این بیماری باشد، پزشک در ابتدا سعی می‌کند با روان درمانی، معالجه را شروع کند.  این شیوه، نوعی گفتگوی هدفمند است که به شما کمک می‎کنند احساسات خود را بیان کرده و در عین حال آنها را کنترل نمایید.

حتما بخوانید   ۴روش درمان کیست تخمدان+فیلم

در جلسات اول درمان حتما همسر نیز باید حضور داشته باشد تا با این اختلال آشنا شده و در پروسه درمانی به همسر خود کمک کند. پیشواز مناسب در رابطه جنسی قبل از دخول به آمادگی خانم برای مقاربت کمک زیادی میکند.

راههای درمان واژینیموس در کرج
برای تشخیص و درمان واژینیسموس در کرج با ۰۹۰۱۴۶۳۷۶۰۰ تماس بگیرید

در مرحله بعد ممکن است پزشک از تمرینات ریلکسیشن استفاده نماید. آزادی ذهن، تمرینات تنفسی و لمس ملایم از جمله تمریناتی است که می‎تواند به شل شدن عضلات واژن کمک نماید.

تمرینات کگل نیز به تقویت عضلات کف لگن خواهد پرداخت و شما میتوانید  ارادی عضلات را شل و منقبض کنید.

تمرینات واژن به شما کمک می‎کنند تا به تدریج، اجسام نفوذی را به داخل واژن پذیرش کنید. برای این منظور از  دیلاتورهای واژینال استفاده خواهد شد. بوسیله آن کم کم بدن را عادت خواهید داد تا در برابر اجسام خارجی از خود واکنش نشان ندهد.

گاهی اوقات واژینیسموس با سایر مشکلات جسمی در واژن اشتباه گرفته شده و منجر به جراحی بی‌مورد می‌شود. موارد بسیار کمی از واژینیسموس نیاز به جراحی دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *